Hmyz je velmi důležitou součástí našich životu, i když si to často vůbec neuvědomujeme. Stará se totiž nejen o opylování rostlin, které nám dávají jídlo, ale je také zdrojem potravy mnoha živočichů, a tedy důležitým článkem v potravním řetězci. Ve skutečnosti, kdyby všichni brouci najednou přestali existovat, narušilo by to ekosystém do takové míry, že by dost možná postupně zanikl život na naší planetě.
Smutnou skutečností, je bohužel fakt, že k ubývání hmyzu už dochází. A za snížení hmyzí populace nemůže nikdo jiný než člověk. Největší podíl na likvidaci hmyzu má totiž zemědělská činnost a s ní spojené používání pesticidů. Pokud však budete chtít hmyzu ve vašem okolí podat pomocnou ruku a přispět tak k zvýšení jejich populace, máme pro vás tip. Vybudujte pro ně bezpečný úkryt, kde budou moci přečkávat nejen chladné měsíce roku, ale bude se moci stát jejich celoročním příbytkem.
V tomto článku jsme se proto rozhodli vám představit hned několik domečků, či hotelů pro hmyz, které si můžete pořídit a vytvořit tak na vaší zahradě, dvoře, či dokonce balkoně, bezpečné hmyzí útočiště. Máme pro vás také návod na výrobu jednoduchých domečků pro hmyz, které si můžete zhotovit s vašimi dětmi. Uvidíte, že pokud se do něj pustíte, nadšení dětí bude obrovské a výsledné dílko o to cennější.
Domeček pro hmyz
V první řadě, by měl být domeček pro hmyz zhotoven z přírodních materiálů. Broučci tak nebudou mít žádnou zábranu se v něm usadit. Dalším předpokladem je velký počet míst k úkrytu. Většina brouků totiž vyhledává nejrůznější skuliny ve dřevě a jiné malé prostory, kde by se mohli bezpečně ukrýt. Nezapomeňme ani na ochranu před deštěm a sněhem. Domeček by měl být shora chráněn nějakou střechou, aby do něj nezatékalo. Posledním důležitým parametrem, je poté ochrana před vniknutím hmyzožravých ptáků, pro které by nechráněný hmyzí hotel byl doslova bohatě prostřenou tabulí. Tato ochrana je ve většině případů zajištěna malými vstupními otvory, nebo hustým pletivem, které je připevněno na přední straně domečku pro hmyz.
Nejčastěji jde proto o dřevěné „budky“. Podle toho pro jakého broučka je domek určen, jsou opatřeny vstupními otvory. Najít v nabídce proto můžete domečky pro berušky, domečky pro motýly, domečky pro čmeláky i domečky pro včely. V případě, že chcete nabídnout úkryt širší škále hmyzích pomocníků, volba vašeho výběru zřejmě padne na větší hmyzí hotely.
Hmyzí hotel
Hmyzí hotel představuje větší domeček pro hmyz, který poskytuje řadu možností, kam, se mohou broučci uchýlit. Boční a zadní stěny jsou doplněny stříškou, která by v ideálním případě měla být oplechována, aby obyvatelé hmyzího hotelu zůstali za každé situace v suchu. Čelní stěna chybí, takže je vidět do útrob domečku. Zde najdete naskládané nejrůznější přírodniny, které slouží jako hmyzí ubikace. Některé modely jsou rozděleny na jednotlivé „pokojíčky“, opatřenými dřevěnými dvířky s různě velkými otvory, které vnitřní prostor chrání. Do těchto „pokojíčků“ můžete, po pořízení hmyzího hotelu, vložit například seno, či pomačkaný papír a ještě více je zútulnit. Pokud se rozhodnete pečovat o čmeláky ve svém okolí, doporučujeme přečíst si podrobný článek na https://www.chov-cmelaku.cz/druhy-cmelaku/ , kde se dočtete více odborných informací a seznámit se s konkrétními druhy, které žijí na našem území.
Vyrábíme domeček pro hmyz
Pokud, nechcete hmyzí hotel, či domeček pro hmyz kupovat, můžete se směle pustit do jeho výroby. Máme pro vás pár tipů, jak jej snadno vyrobit i návod na složitější dřevěnou variantu hmyzího domečku, krok za krokem.
SNADNO A RYCHLE Nejjednodušším způsobem jak domeček pro hmyz vyrobit, je vzít nějakou vhodnou nádobu, jako je například terakotový květináč, či menší dřevěná bedničku, a do ní poskládat klacíky, seno, různé šišky, polínka s provrtanými otvory a jiný vhodný přírodními materiál, do kterých se budou moci broučci schovat. Vše nakonec překryjete, a zároveň i zajistíte, hustým pletivem. Vhodné je takovýto domeček pro hmyz umístit někam, kde na něj nebude pršet, nebo jej navíc nějakou stříškou opatřit. Dobře k tomu poslouží kus plechu nebo staré střešní tašky.
PRO KUTILY Pokud rádi něco vyrábíte, takříkajíc od nuly, máme pro vás návod na výrobu domečku pro hmyz, či hmyzího hotelu, z prken. Níže najdete fotonávod, jak vyrobit základní bedničku, čím ji naplnit a uzavřít a nakonec, jak a kam hotový hmyzí hotel umístit. K výrobě domečku pro hmyz budete potřebovat dřevěné desky, vrtačku a vruty vhodné velikosti (pokud nemáte, postačí kladivo a hřebíčky vhodné délky), různý přírodní materiál na vnitřní výplň a pletivo na překrytí přední strany hmyzího domečku. Pokud jej budete chtít někam zavěsit, bude se hodit ještě kovové očko.
Umístění
Domeček pro hmyz i hmyzí hotel, poté umístíme ideálně do klidného místa na zahradě, pokud možno v závětří, kde jejich obyvatelé nebudou příliš rušeni. Aby se stal pro hmyz co nejlákavější, měl by být orientován na jih, aby na něj během dne co nejdéle svítilo sluníčko. Menší kousky je možné umístit například i na balkon, kde se jistě také nějaký zájemce o ubytování najde.
Samotné domečky pro hmyz, jsou nejen podanou pomocnou rukou broučkům ve vašem okolí, ale díky kvalitnímu a dekorativnímu provedení, se stanou i ozdobou vaší zahrady, dvora, či balkonu.
Tagy:
Něco o nás
Milujeme venkovský styl bydlení a rádi se obklopujeme věcmi, které mají duši. Společně s Vámi zkrášlujeme domovy po celé České a Slovenské republice.