Jak pěstovat šeříky
Kategorie: Jak pěstovat, pečovat, Velikonoce,
Šeříky a jejich pěstování
Šeříky se latinsky nazývají Syringa. Tento název je odvozen od látky, syringinu, kterou obsahuje plod, kůra, listy i kořeny šeříku. Syringin je dráždivý a může vyvolávat alergické reakce. Český název vymyslel pravděpodobně Jan Svatopluk Presl, významný český přírodovědec 19. století.
Keře šeříku můžeme najít prakticky v celé Evropě, částečně také v Malé Asii, v 18. století se rozšířil i do Severní Ameriky.
Šeřík je opadavý keř, který však můžeme pěstovat i jako stromek, pokud odstraňujeme odnože. Stromek i keř mohou dorůst do výšky až sedmi metrů. U stromku více vynikne krása květů, které mohou být jednoduché i plnokvěté a v různých barevných odstínech od bílé po tmavě fialovou.
Šeříky začínají kvést nejčastěji v květnu, z květů se můžeme těšit tři až čtyři týdny.
Květy šeříku upoutávají nejen svou krásou, ale také silnou vůní. Jestliže si přejeme, aby byl náš šeřík obsypán množstvím květů, musíme odstraňovat laty ihned po odkvětu. Šeřík potěšíme i přihnojováním kompostem.
Pěstování šeříku
S pěstováním šeříku nejsou žádné větší problémy. Stromkům neuškodí i zásadní seříznutí výhonů, okamžitě obrostou novými. Šeřík je nenáročný a není náchylný na vymrzání. Nevadí mu ani sucho, naopak nemá rád přemokřené půdy. Jediným problémem je jeho časté odnožování. Proto musíme dávat pozor, aby se nám nerozšířil víc, než zamýšlíme. Neošetřovaný keřík se může rozmnožit tak, že se nakonec stane nepříjemným plevelem.
Šeříkové dekorace
Pokud milujete nejen vůni šeříku, ale i jeho vzhled, určitě stojí za to, pořídit si jej kousek domů, i když zrovna nebude kvést. Bytové dekorace s jeho motivem (nebo vůní) rozzáří interiér a vám udělají radost.

Nástěnné hodiny s šeříky vám budou stále připomínat vaši oblíbenou květinu

Přírodní mýdlo s vůní šeříku můžete používat na mytí, ale i na provonění skříně