Venkovská kuchyně

NOVAline banner

Venkovská kuchyně má dýchat poklidnou atmosférou, nabídnout pořádnou kredenc na nádobí, poličky na hrnečky a pracovní stůl na vyválení těsta. Patří k ní různě profilovaná dvířka, velký keramický dřez a elektrospotřebiče schované za dvířky.

 

Kuchyni s patřičnou chalupářskou atmosférou vytváří především vhodně zvolený nábytek, ale zapomenout nesmíme ani na stylové doplňky.

 

 

 

Linka nebo kredenc?

 

Kuchyňského nábytku, který se svým stylem hodí do venkovské chalupy, je na trhu široký výběr. Jen se musíme rozhodnout, zda bude uspořádán do kompaktní „linky“, nebo budou v kuchyni stát samostatné kusy nábytku – kredenc, mycí stůl, pracovní stůl, sporák, spížní skříň.
Na kompaktní uspořádání kuchyňského nábytku jsme zvyklí z městských bytů, proto se začalo uplatňovat i při zařizování na chalupách. Při přípravě jídla i při úklidu je praktičtější – vše na sebe pěkně navazuje. „Linka“ je také vhodná do menších místností, protože samostatně stojící kusy nábytku vyžadují kolem sebe víc prostoru.

 

 

Kredenc dělá parádu

 

Samostatné kredence, spížní skříňky, pracovní stolky a další kousky typické pro dřívější kuchyně se na trhu ve větší míře objevily až v posledních letech. Působí víc chalupářsky než velké komplety, ale můžeme zvolit i kompromis, kterému nahrává členitost prostoru a více oken a dveří v místnosti. U jedné delší stěny vytvoříme kompaktní sestavu, kterou doplní samostatná kredenc, spížní skříň a třeba pracovní stolek.

 

 

Světlé barvy vedou

 

Na kuchyňském nábytku se uplatní jak barvy přírodního dřeva, tak bílé, krémové, šedé, modré, zelené či žluté odstíny barev. Hezké jsou lazury s prosvítající kresbou dřeva, krycí barvy jsou vhodné na nepříliš kvalitní materiál. Dříve oblíbené přírodní a hnědé tóny začínají být vytlačovány světlými odstíny, především bílou. Ta vypadá hezky i v kombinaci s přírodním dřevem. Vyřezávání i malovaný dekor.

 

Venkovský ráz dodávají nábytku malovaný dekor nebo ozdobné vyřezávané prvky. I když původní zařízení venkovské kuchyně neoplývalo (kromě malovaných vzorů) přílišnou zdobností, jsou dnes v oblibě profilovaná dvířka, římsičky, různé plastické ozdoby a řezby.
Punc letitosti dává nábytku uměle vytvářená patina, která napodobuje přirozené opotřebování – pod barvou prosvítá, hlavně na hranách a u úchytek, podkladová barva nebo dřevo.

 

 

K rustikálnímu stylu přispívá uplatnění řady detailů: kovových, keramických či porcelánových úchytek, malých zásuvek-zásobníků na sypké potraviny, polic na vystavení talířů, kamenných či keramických dřezů, různých věšáčků a na zdi zavěšených poliček, krytů na digestoře v podobě krbových komínů a chladničky či myčky schované za dvířky.

 

 

 

 

 

 

Text čerpán z článku Kuchyně v retro stylu na www.chatar-chalupar.cz

 

 

 

 

 

Klíčová slova: venkovská kuchyně, venkovský styl, venkovské dekorace, venkovský nábytek, nábytek ve venkovském stylu, police do kuchyně, provence kuchyně, bílá kuchyně, kredenc, vintage nábytek, kovové police, police na talíře

NOVAline banner
Tagy: